Poradňa a otázky

Najčastejšia otázka sa týka základného výberu komína pre kúrenie drevom. Odpoveď znie:

Univerzálny komín alebo univerzálne riešenie pre plánované kúrenie napríklad drevom nie je dobrou voľbou pri hľadaní odpovede. Odpoveď s dodatkom, že ostatní si kupujú, stavajú alebo montujú ten jeden konkrétny komín nemusí byť vôbec tým najšťastnejším riešením, častokrát sa musí pristúpiť k úprave a prerábke takéhoto komína.

Vykurovací spotrebič (sporák, kachle, krb, kachľová pec, či otvorené ohnisko, prípadne gril) bude na rôznych komínoch fungovať a reagovať odlišne, preto sa aj u našich rodičov a starých rodičov používalo niekoľko rôznych komínov v jednom objekte. K výberu a montáži komína sa treba postaviť pomerne konzervatívne a prakticky hneď od začiatku. Konzervatívne preto, lebo fyzika pohybu a prúdenia spalín a súvisiacich javov na princípe rozdielnych teplôt je už daná, a praktický postoj sa zíde k tomu, aby nám nepostavili čistiace dvierka od komína do priestoru šatníka domácej pani, lebo veď "inak sa nedalo". Pri čistení sa to vypomstí.

Informácia podobná významu, že čím väčší priemer komína, tým lepšie alebo, že šikmé napojenie (pod uhlom 45°) má "lepší" ťah sa pomerne často nepotvrdí už pred prvým použitím komína. Autor 45° stupňového šikmého napojenia už snáď nie je ani známy, to preto lebo v 80-tych a 90-tych rokoch minulého storočia sa pri otvorených ohniskách a murovaných otvorených krboch pri vnútornom rozmere 20x30 cm inak vyriešiť odvod spalín ani nedal. Tento typ otvorených krbov podľa kopírovaných postupov sa dnes nepoužíva. Do používania nastúpili moderné uzatvorené zdroje tepla na inom princípe. 

Klasické 90° napojenie (kolmo na vnútorný prieduch komína) je stále fukčné a prináša časom potvrdené výhody. Nesmieme opomenúť ani estetický dojem - pri priznanom komíne alebo dymovode od pekných kachlí alebo sporáka na varenie je takéto napojenie jednoducho zakončené krycou ružicou a lícuje so stenou.

Dodatočné alebo nové napojenia na komíne sa výhradne robia ako 90°.

 

Aký komín si mám zvoliť pre kúrenie drevom?

Ani ten najvyšší komín (príklad 15m) alebo najširší komín (príklad 300mm) nebude fungovať len tak sám o sebe. V spojení s dopojeným spotrebičom musia byť splnené bezpodmienečne ďalšie dve veci k bezpečnému a riadnemu odvodu spalín. Je to prísun vzduchu pre horenie a správne palivo. Komín bude fungovať v podtlakovej prevádzke.

Pri voľbe komína musíme prihliadať na to, aby spaliny po vstupe do komína nestrácali prudko svoju teplotu (°C) a svoju rýchlosť prúdenia (m/s). Vlkosť obsiahnutá v spalinách tiež nesmie končiť vyzrážaná na vnútornej stene komína, dochádza k vzniku kondenzátu. Dobrým príkladom je prax, ktorá ukazuje, že spaliny z pomerne malého zdroja tepla (5-8kw) s vývodom pri priemere 130mm vstupujúce do komína s priemerom 200mm môžu strácať svoju rýchlosť takmer o 50% a teplotu takmer o 40%, oproti stavu kedy by bol tento zdroj tepla pripojený do komína s priemerom 150mm rovnakej účinnej výšky. Všetko s prihliadnutím na meniacu sa teplotu spalín od zapálenia paliva po jeho vyhorenie v zdroji tepla. Viac informácií u výrobcov spotrebičov.

Zdroj tepla s výkonom 25kW bude vhodný do komína s priemerom 200mm pri požadovanej účinnej výške komína podľa výrobcu  takéhoto zdroja.

Záhradný vonkajší gril alebo vonkajší krb postavený formou otvoreného ohniska v pôdoryse napríklad 70x50 cm bude potrebovať pre odvod spalín komín s veľkým prierezom cez 600 cm2, čo zodpovedá vnútornému rozmeru 25x25cm a viac. 

Pri vložkovaní existujúcich komínov napríklad tehlových je prínosom bezpečnosť a zväčšenie priemeru komína podľa stavebných možností až na 160-180mm, čo umožňuje dopojiť a prevádzkovať širokú škálu typov spotrebičov na tuhé palivá.

 

Vôbec sa mi nedarí podpáliť oheň novinami. Prečo?

No podpáliť oheň novinami sa nedarí ani mne, teda ak ako "noviny" myslíme letáky zo schránky ako častý zdroj prísunu "papiera". Bude to tým, že papiera (celulózy, buničiny či drevnej hmoty) obsahujú minimálne množstvo v pomere k svojej váhe cca 80g/m2. Papier je ešte potlačený tlačiarenskými farbami obojstranne, tie tiež neprospievajú horeniu tohto materiálu. Aj keď sú zdarma, po použití patria na recykláciu.

Skúste osvedčené podpaľovače prírodneho pôvodu na báze drevnej vlny, či rašeliny. Tie zvládajú úvodnú fázu horenia najlepšie pri pomerne čistom horení bez hrubých sadzí, horia aj 5-6 minút. Naopak podpaľovače na tekutej báze prípadne chemickej síce oheň vytvoria, ale priebeh horenia sprevádzajú nepekné čierne sadze. Pre prípravu jedál na drevenom uhlí volím tiež iba tie prírodné. Dajú sa vyrobiť aj doma, návodov a inšpirácií je dnes dostatok.

 

Je potrebné kontrolovať a čistiť aj komín od plynového kotla?

Jednoznačne áno v určenej lehote, najmä pre nie ojedinelé prípady upchatia takéhoto komína holubom, ktorý skončil v komíne po omráčení spalinami z plynového kotla (jedovatý, bezfarebný, bez zápachu oxid uholnatý), prípadne iným zvieraťom. Spadnuté a zakliesnené hniezdo je tiež pomerne bežné. V komínoch koaxiálnych od kondenzačných plynových kotlov sa v čase kedy sú mimo prevádzky usídľuje hmyz (osie hniezdo a podobne). Ani tieto nesmú zostať bez kontroly a čistenia aj keď sa javia ako "bezúdržbové". Ochrana zdravia a života proti otráveniu produktami spaľovania (CO, COx, NOx) a ich nebezpečnými koncentráciami je prvoradá.

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti